0912-698-3556

خانه » فرآیند تولید ابر و اسفنج

فرآیند تولید ابر و اسفنج

فوم آریا یکی از تولیدکنندگان بسیار عالی از ابر و اسفنج است که شما می‌توانید این محصول را از سایت ما خریداری کنید. ابر و اسفنج یکی از محصولات مهم در مبلمان‌سازی ،صندلی‌های اداری، تشک تخت و… است.

ماده اولیه ابر و اسفنج و فوم‌ها، ماده‌ای به نام پلی یورتان است. با ترکیبات مختلف این ماده و روش‌های مختلف تولید ابر و اسفنج، اسفنج یا فوم در ضخامت و دانسیته‌های مختلف تولید می‌شود.

ابر و اسفنج چیست؟

یکی از کارخانه‌های سازنده ابر و اسفنج در ایران، کارخانه فوم آریا است که فوم‌ها و اسفنج‌های با کیفتی دارد. اگر شما بخواهید از محصولات فوم آریا خریداری کنید، ابتدا باید به خوبی محصولات را بشناسید. ابر یا اسفنج را احتمالاً تا به حال از نزدیک دیده‌اید. تخته پاک کن‌های قدیمی که ابری شکل بودند، نمونه‌ای از اسفنج است.

ابرها یا اسفنج‌ها دارای سطح متخلخل هستند، انعطاف‌پذیرند و جذب رطوبت بسیار خوبی دارند. سه ماده اولیه ابرو اسفنج، پلی یول، ایزوسانات و آب هستند.

مواد اولیه ابر و اسفنج چیست؟

ابر و اسفنج به طور کلی در دسته فوم‌ها قرار می‌گیرند. اسفنج‌های پلی یورتان، از واکنش دو ماده اصلی دی ایزوسیانات و پلی یول‌ها به دست می‌آیند هر دو این ماده معمولاً از نفت خام به دست می‌آیند.

دی ایزوسیاناتی که معمولاً در تولید ابر و اسفنج به کار می‌رود و یکی از مواد اولیه ابر و اسفنج است، TDI (تولوئن دی ایزوسیانات) است. برخی از اسفنج‌های ویسکو الاستیک یا حافظه‌دار نیز از MDI (متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات) به دست می‌آیند.

هنگامی که دی ایزوسیانات با پلی یول‌ها ترکیب می‌شوند، ماده‌ای به نام پلی یورتان تشکیل می‌شود. با توجه به نوع فوم و ساختاری که مد نظر است، مواد افزودنی دیگر به شرح زیر هستند:

 • کاتالیزور دابکو یا آمین ۳۳
 • کاتالیزور کاسموس یا قلع
 • افزودنی‌ها
 • ·         متیل کلراید یا دی کلرومتان
 • روغن سیلیکون
 • ·         انواع نرم‌کننده‌ها
 • رنگ‌ها
 • آب
 • دی اکسید کربن

در برخی از موارد در فرآیند تولید ابر و اسفنج، به مواد اولیه آن، مواد مقاوم در برابر حرارت نیز اضافه می‌کنند تا خاضیت ضد اشتعالی و نسوز بودن پیدا کنند. فوم‌های معمولی نیز در دمای معمولی خود به خود مشتعل نمی‌شوند.

در فوم آریا نیز تلاش شده تا از مواد اولیه ابر و اسفنج با کیفیت در تولید اسفنج یا فوم استفاده شود. این فوم‌ها کارایی و ویژگی‌های بسیار خوبی دارند و یکی از بهترین برندهای ایرانی در زمینه تولید ابر و اسفنج هستند.

فرآیند تولید ابر و اسفنج

اسفنج‌ها در دسته‌بندی فوم‌های نرم قرار دارند و به آن فوم‌های پلی یورتان نیز گفته می‌شود. تولید اسفنج‌ها نسبت به سایر تولیدات مبتنی برفوم، پیچیدگی کمتری دارد. سه فرآیند اصلی در تولید ابر و اسفنج، تنظیم دما، اختلاط و تحلیه است.

معمولاً در ایران دو روش برای تولید ابرو اسفنج وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • روش تولید ناپیوسته یا قالبی
 • روش تولید پیوسته یا کانوایر

روش تولید ناپیوسته یا قالبی

در روش پیوسته یا قالب‌گیری، اجزا از طریق سر همزن در یک قالب از قبل گرم شده ریخته می‌شود. اجزا در داخل قالب واکنش داده و باعث کف کردن و بالا آمدن سیستم پلیمری می‌شوند. فوم‌های قالب‌گیری در دو نوع فوم گرم و سرد تهیه می‌شوند. همان‌طور که از نام آن‌ها می‌توان حدس زد، دمای قالب تعیین‌کننده نوع آنهاست. معمولاً در فوم‌های گرم قالبی از TDI  و در فرآیند قالب گیری سرد ازMDI  استفاده می‌کنند.

روش تولید پیوسته یا کانوایر

در روش پیوسته، سیستم پلیمری برروی نوار نقاله متحرک ریخته می‌شود. در این فرآیند تولید فوم به صورت پیوسته انجام می‌شود و از آب به عنوان یک ماده دمنده استفاده می‌کنند. در این حالت، سیستم پلیمری در سراسر نوار نقاله به فوم تبدیل شده و بالا می‌رود.

با استفاده از کاغذ موم شده از چسبیدن سیتم پلیمری به نوار نقاله جلوگیری می‌کنند. با ادامه پلیمریزاسیون و تولید گاز پلی یورتان گرما از واکنش آزاد می‌شود. برای جلوگیری از گرمای بیش از اندازه، سطح آب کنترل می‌شود. همچنین از سیستم تهویه برای حذف گرما کمک گرفته می‌شود.

سخن آخر

استفاده از مواد اولیه مرغوب در تولید ابر و اسفنج، انجام فرآیند تولید ابر و اسفنج با دقت و کیفیت بالا سبب شده محصولات فوم آریا یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات ابر و اسفنج در ایران باشند.

در صورتی که تمایل به خرید ابر و اسفنج فوم آریا را دارید، می‌توانید این محصول را از فروشگاه ما خریداری کنید.

فهرست مطالب

دسته بندی ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *