0912-698-3556

خانه » اسفنج مبلمان

اسفنج مبلمان

اسفنج مبلمان یکی از انواع اسفنج‌های ساخته شده در صنعت است که به طور خاص برای استفاده در مبلمان به کار می‌رود. اگر شما به یک کارگاه مبلمان‌سازی بروید و در مورد این‌که مبلمان مورد نظرتان از چه موادی ساخته شده ، سوال بپرسید.

با احتمال زیاد به شما توضیح خواهند داد که چه فوم و اسفنجی در مبلمان به کار رفته است. یکی از اصلی‌ترین اجزای مبلمان، اسفنج درون آن‌هاست. بسته به نوع و کیفیت مبلمان، ممکن است انواع اسفنج مبلمان در ساخت آن به کار رفته باشد و هر کدام کیفیت و قیمت متفاوتی خواهد داشت.

در این مقاله به بررسی اسفنج مبلمان و انواع اسفنج‌های مبلمان می‌پردازیم. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید تا پایان همراه ما باشید.

انواع اسفنج مبلمان

همان طور که ذکر کردیم، یکی از کاربردهای اصلی اسفنج، استفاده از آن در صنعت مبلمان‌سازی است. با توجه به نوع مبل و قیمت نهایی ساخت آن از فوم و اسفنج‌های متفاوتی در مبلمان استفاده می‌شود.

در این قسمت به این سوال که کدام اسفنج برای کدام قسمت مبل مناسب‌تر است نیز پاسخ خواهیم داد. در ادامه به معرفی انواع فوم و اسفنج در مبلمان می‌پردازیم:

اسفنج معمولی

یکی از انواع اسفنج مبلمان، اسفنج‌های معمولی هستند. این اسفنج‌ها به دلیل این‌که در زمان ساخت به آن‌ها پودر سنگی به نام میل نیز اضافه می‌کنند، حالت سفتی دارند. البته این سفتی به مرور زمان کمتر می‌شود و اسفنج اصطلاحاً نشست می‌کند.

ابر و اسفنج‌ مبلمان معمولی بعد چند سال خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند، با این حال به دلیل قیمت پایین‌تر آن‌ها نسبت به سایر ابر و اسفنج مبلمان، به طور محدودی از این اسفنج‌ها نیز استفاده می شود.

معمولاً از ابر و اسفنج‌های مبلمان نازک‌تر برای دسته مبل و یا پشتی مبل استفاده می‌کنند. اسفنج‌هایی که ضخامت بیشتری دارند برای نشیمن استفاده می‌شود.

اسفنج HR

اسفنج‌های HR یکی از انواع فوم و اسفنج در مبلمان هستند که انعطاف پذیری بالایی دارند. این اسفنج‌ها از ترکیب پلیول‌های پلیمری و پیوندی و همچنین عوامل اتصال متقابل، عوامل کف کننده و کاتالیزورها ساخته می‌شود.

بافت این ابر و اسفنج مبلمان صاف است و ساختاری نامنظم دارد. این اسفنج‌ها در برابر کشش، اضافه بار و فشار مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. از اسفنج‌های HR  به طور منحصر به فردی در صنعت مبلمان در ترکیب با فنر استفاده می‌شود.

استفاده از این نوع از انواع اسفنج مبلمان، در صندلی و تکیه گاه مبل برای مبلمان‌های گران قیمت معمول است. ابر و اسفنج مبلمان HR در کشور ما در دانسیته‌های مختلفی از 20 تا 40 کیلوگرم بر متر مکعب است. معمولاً از دانسیته 30 تا 35 کیلوگرمی برای قسمت صندلی یا نشیمن‌گاه مبل راحتی استفاده می‌شود. اسفنج HR به همراه فوم ویژه 35 کیلوگرمی را می‌توان بهترین گزینه برای مبلمان راحتی در قسمت نشیمن دانست.

اسفنج پلی یورتان ضد میکروبی با چگالی متوسط و بالا

این اسفنج مبلمان معمولاً دارای خاصیت ضد میکروبی است و در چگالی‌های مختلف تولید می‌شود. از چگالی متوسط آن در بالشتک‌های پاسیو، صندلی‌های قایق‌ها و قسمت نشیمن مبل‌های معمولی استفاده می‌شود.

اسفنج پلی یورتان با چگالی بالا باعث شده این اسفنج انعطاف‌پذیرتر باشد و برای مصارف روزمره مناسب است. این اسفنج تا 12 سال ماندگاری دارند. کوسن‌های مبل و بالشتک‌های داخلی از موارد استفاده این نوع فوم و اسفنج مبلمان است.

فوم سرد

مبل‌هایی که با فوم سرد ساخته می‌شوند، نرمی و راحتی بیشتری دارند. این فوم‌ها بیشتر برای مبل‌های استیل استفاده می‌شود. همچنین می‌توان گفت گزینه نسبتاً خوبی انواع فوم و اسفنج مبلمان برای قسمت نشیمن است.

علت نام‌گذاری این فوم به فوم سرد، این است که این مدل فوم در دمای پایین‌تری نسبت به فوم گرم ساخته می‌شود و نرمی بیشتری دارد.

فوم گرم

فوم‌های گرم یکی از انواع اسفنج مبلمان هستند که با حرارات بالا تولید می‌شوند. نسبت به فوم سرد دوام کمتری دارند. بهتر این از فوم‌های گرم در قسمت نشیمن مبلمان استفاده نشود، زیرا به مرور زمان به علت سفتی و انعطاف پذیری کمتر، جا می‌افتد. 

فوم گرم نسبت به فوم سرد قیمت پایین‌تری دارد. از فوم گرم معمولاً در صندلی‌های اداری استفاده می‌شود. از این فوم‌ها در بعضی از مبل‌ها، در دسته و قسمت تکیه گاه استفاده می‌شود.

فوم ویژه

فوم ویژه در واقع نوعی فوم استفاده شده در مبلمان است که به تازگی در بین مبلمان‌سازان کشورمان جا افتاده است. این فوم‌ها در واقع هم ویژگی‌های یک فوم سرد و هم ویژگی‌های یک فوم گرم را دارند. در مبل‌های راحتی و استیل از این فوم‌ها استفاده می‌شود. اتفاده از فوم ویژه با دانسیته 35 کیلوگرمی گزینه مناسبی برای استفاده در قسمت نشیمن مبلمان راحتی است.

اسفنج و فوم در مبلمان مناسب چه ویژگی‌هایی دارند؟

در هنگام خرید اسفنج و فوم به کیفیت ساخت آن توجه کنید. اسفنج‌ها و فوم‌هایی که چگالی بالاتری دارند، معمولاً کیفیت آن‌ها نیز بیشتر است. انعطاف پذیری فوم از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه کنید، زیرا انعطاف پذیری مبل دوام آن را نشان می‌دهد.

در هنگام خرید ابر و اسفنج مبلمان به اینکه آیا در برابر آتش مقاوم هستند یا نه دقت کنید. فوم‌های استاندارد باید در برابر آتش مقاومت داشته باشند. علامت FR  روی فوم یا ابر و اسفنج مبلمان، نشان دهنده مقاومت آن در برابر آتش است.

استحکام  فوم و اسفنج در مبلمان، با ضریب نیرو – انحراف تعیین می‌شود که  اختصاراً به آن ILD می‌گویند. مقیاس ILD بین 4 تا 56 متغیر است. عدد 4 نشان دهنده نرم‌ترین فوم و عدد 56 نشان دهنده فوم با استحکام بالاتر و در حال نرمی کمتر است.

برای کدام نوع مبل چه نوع فوم و اسفنجی مناسب‌تر است؟

با توجه به نوع مبلی که خریداری می‌کنید، می‌توانید یکی از انواع فوم‌ها و ابر و اسفنج‌های گفته شده در بالا را برای استفاده در مبلمانتان انتخاب کنید. به طور کلی بهتر است برای مبل‌های راحتی از اسفنج‌های  35 کیلوگرمی استفاده کرد.

برای مبل‌های استیل و سلطنتی بهتر از فوم‌های سرد یا فوم‌های ویژه استفاده کرد. استفاده از فوم گرم و اسفنج‌های نازک‌تر برای قسمت دسته مبل و پشتی آن نیز معمول است.

سخن آخر

کیفیت و طول عمر اسفنج مبلمان یکی از فاکتورهای اصلی آن برای خرید است. ما در سایت فوم آریا انواع فوم و اسفنج رایج در مبلمان‌سازی را ارائه می‌کنیم و با بهترین تولید کنندگان ابر و اسفنج همکاری داریم. در صورت تمایل می‌توانید از محصولات ابر و اسفنج و فوم‌های ما خریداری نمایید.

فهرست مطالب

دسته بندی ها:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *