0912-698-3556

خانه » مواد اولیه ابر واسفنج

مواد اولیه ابر واسفنج

ماده اولیه ابر و اسفنج و فوم‌ها، ماده‌ای به نام پلی یورتان است. با ترکیبات مختلف این ماده و روش‌های مختلف تولید ابر و اسفنج، اسفنج یا فوم در ضخامت و دانسیته‌های مختلف تولید می‌شود.

ابر و اسفنج یکی از محصولات فروشگاه سایت  فوم آریا می‌باشد. اگر تمایل به خرید ابر و اسفنج دارید کافی است سری به قسمت فروشگاه سایت ما بزنید. در این مقاله  قصد داریم فرآیند تولید ابر و اسفنج را بیان نماییم، تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

 

مواد اولیه ابر و اسفنج چیست؟

ابر و اسفنج به طور کلی در دسته فوم‌ها قرار می‌گیرند. اسفنج‌های پلی یورتان، از واکنش دو ماده اصلی دی ایزوسیانات و پلی یول‌ها به دست می‌آیند هر دو این ماده معمولاً از نفت خام به دست می‌آیند.

دی ایزوسیاناتی که معمولاً در تولید ابر و اسفنج به کار می‌رود و یکی از مواد اولیه ابر و اسفنج است، TDI (تولوئن دی ایزوسیانات) است. برخی از اسفنج‌های ویسکو الاستیک یا حافظه‌دار نیز از MDI (متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات) به دست می‌آیند.

هنگامی که دی ایزوسیانات با پلی یول‌ها ترکیب می‌شوند، ماده‌ای به نام پلی یورتان تشکیل می‌شود. با توجه به نوع فوم و ساختاری که مد نظر است، مواد افزودنی دیگر به شرح زیر هستند:

 • کاتالیزور دابکو یا آمین ۳۳
 • کاتالیزور کاسموس یا قلع
 • افزودنی‌ها
 • متیل کلراید یا دی کلرومتان
 • روغن سیلیکون
 • انواع نرم‌کننده‌ها
 • رنگ‌ها
 • آب
 • دی اکسید کربن

در برخی از موارد در فرآیند تولید ابر و اسفنج، به مواد اولیه آن، مواد مقاوم در برابر حرارت نیز اضافه می‌کنند تا خاضیت ضد اشتعالی و نسوز بودن پیدا کنند. فوم‌های معمولی نیز در دمای معمولی خود به خود مشتعل نمی‌شوند.

 

فرآیند تولید ابر و اسفنج

اسفنج‌ها در دسته‌بندی فوم‌های نرم قرار دارند و به آن فوم‌های پلی یورتان نیز گفته می‌شود. تولید اسفنج‌ها نسبت به سایر تولیدات مبتنی بر فوم، پیچیدگی کمتری دارد. سه فرآیند اصلی در تولید ابر و اسفنج، تنظیم دما، اختلاط تخلیه است.

معمولاً در ایران دو روش برای تولید ابرو اسفنج وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • روش تولید ناپیوسته یا قالبی
 • روش تولید پیوسته یا کانوایر

 

 

روش تولید ناپیوسته یا قالبی

در روش پیوسته یا قالب‌گیری، اجزا از طریق سر همزن در یک قالب از قبل گرم شده ریخته می‌شود. اجزا در داخل قالب واکنش داده و باعث کف کردن و بالا آمدن سیستم پلیمری می‌شوند. فوم‌های قالب‌گیری در دو نوع فوم گرم و سرد تهیه می‌شوند. همان‌طور که از نام آن‌ها می‌توان حدس زد، دمای قالب تعیین‌کننده نوع آنهاست. معمولاً در فوم‌های گرم قالبی از TDI  و در فرآیند قالب گیری سرد ازMDI  استفاده می‌کنند.

 

روش تولید پیوسته یا کانوایر

در روش پیوسته، سیستم پلیمری برروی نوار نقاله متحرک ریخته می‌شود. در این فرآیند تولید فوم به صورت پیوسته انجام می‌شود و از آب به عنوان یک ماده دمنده استفاده می‌کنند. در این حالت، سیستم پلیمری در سراسر نوار نقاله به فوم تبدیل شده و بالا می‌رود.

با استفاده از کاغذ موم شده از چسبیدن سیتم پلیمری به نوار نقاله جلوگیری می‌کنند. با ادامه پلیمریزاسیون و تولید گاز پلی یورتان گرما از واکنش آزاد می‌شود. برای جلوگیری از گرمای بیش از اندازه، سطح آب کنترل می‌شود. همچنین از سیستم تهویه برای حذف گرما کمک گرفته می‌شود.

 

کنترل کیفیت تولید ابر و اسفنج

 یکی از مراحل مهم در فرایند تولید ابر و اسفنج، کنترل کیفیت محصول است. برای  این که محصولی با بالاترین کیفیت به دست مشتریان برسد، تولید کنندگان در تمامی مراحل تولید ابر و اسفنج، به طور مستمر نظارت می‌کنند.

ارزیابی مواد خام، وزن مخصوص، ویسکوزیته، ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی، ظاهر، رنگ و بو و… از مواردی هستند که  قبل از تولید ابر و اسفنج یا در مراحل تولید آن آزمایش می‌شوند. بعد از اتمام مراحل تولید، ماده به دست آمده از لحاظ ضخامت، سختی، انعطاف پذیری، میزان جذب آب و… نیز بررسی می‌شود تا در نهایت محصولی با کیفیت تولید شود.

 

سخن آخر

در سایت فوم آریا همواره تلاش شده است تا محصولاتی به دست مشتریان برسد که کیفیت بالایی داشته باشد، مواد اولیه به کار رفته در آن مرغوب باشد و فرایند تولید ابر و اسفنج با دقت کامل انجام شده است.

 ما در سایتمان، محصولات را از بهترین برندهای موجود در بازار ایران و جهان تهیه می‌کنیم.

در صورتی که تمایل به خرید ابر و اسفنج در سایت فوم آریا را دارید، می‌توانید این محصول را از  قسمت فروشگاه  سایت خریداری کنید.

فهرست مطالب

دسته بندی ها:

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *